Videobandspelare, bättre känd på 1980-talet generation som videobandspelare, nu är föråldrade i den nya digitala tidsåldern. Detta innebär dock inte nödvändigtvis betyda allt din familj videoklipp och minnen lagras på videokassetter är kvar för papperskorgen. Istället finns det många alternativ att ta bilder och ljud från kassetter. VHS-baserat material kan kopieras från en videobandspelare till en DVD-brännare, men om du vill redigera något av materialet eller lagra den på datorn så är det mycket lättare att överföra allt på VHS till din dators hårddisk.
Du behöver:
PC w /videoinspelningskort eller enheten
. Videobandspelare.
Stora PC-hårddisk.
Sammansatt video-kablar.
Videotillfångatagandemjukvara.
1.
Anslut enheten videoinspelning till datorn via en USB 2. 0-kabel och ström på enheten. Om du har en intern videoinspelningskort, hoppa över detta steg.
2.
Anslut videobandspelaren video utgångar till datorns videokort eller enheten ingångar video via en uppsättning komposit kablar. Om dess ett internt kort, då ingångarna på framsidan eller baksidan av din dator.
3.
Sätt på videobandspelaren och sätt det första bandet som du vill överföra till en digital fil på din dator. Se till att bandet är i den position där du vill börja kopiera.
4.
Starta videon programmet fånga mjukvaran. Alla videotillfångatagandemjukvara fungerar, men om du inte har köpt en avancerad svit, som Avids Pinnacle Studio, bör du använda den som kom med din videoinsamlingsenhet
5
. . I din fångst program val, se video kodas till minst MPEG-2. Detta gör att uppspelning av video att ha DVD-kvalitet.
6.
Vänsterklicka på programvarans fånga kommando. Vanligtvis kommer en dialogruta visas som ber dig namnge din fil fånga video och spara plats.
7.
Tryck på ”Play” på videon. Bilden visas på datorn som du fånga den kodade signalen på datorns hårddisk.
Tips och varningar
Lämna ett svar