Site icon Dator8 Skåp

hur man gör en php webbsida

PHP är ett klokt val för att utveckla en webbplats , oavsett om du skriver en enkel hemsida eller en fullfjädrad Enterprise System kan PHP hantera vad som helst du kasta på den . Som en fritt tillgänglig plattform har PHP byggt upp en stor bas av utvecklare som använder språket och har utvecklat verktyg för det , så att hitta hjälp och verktyg för att underlätta din utvecklingsprocess är ganska enkel. Även utan att dock skapa en enkel webbsida i PHP inte kunde bli mycket lättare
1 .
Skapa en vanlig textfil och spara den som ”index. php ” i mappen för din webbplats .

2
Lägg till följande rader i din PHP -fil :

?
echo ” Välkommen till PHP ! ”

? >

” php " och "> ” tjäna till att tala om för servern att allt inom dessa linjer måste bearbetas som PHP-skript , ? annars skulle det bara visa texten vi lagt

.
Om du spara och visa detta skript i din webbläsare bör du se texten ” Välkommen till PHP ! ” på skärmen . ( Om inte, se till din server är korrekt konfigurerad för att hantera PHP -skript . )
3
Ersätt vad vi lagt tidigare med följande: .

Nu när du sparar och testa det här skriptet bör det visa ”Välkommen till PHP , Matthew ! ” Vi lagt till en variabel här , $ mittnamn . När skriptet körs kommer den PHP -processorn tar det värde vi tilldelats $ mittnamn och använda det värdet när vi hänvisar till $ mittnamn .

tips och varningar

  • PHP , liksom alla programmeringsspråk, har ett stort landskap av egenskaper och funktioner . Se till att utforska alla möjligheter och se vad den har att erbjuda .
  • Komma PHP igång kan vara lite svårt , även för rutinerade webbutvecklare . Kolla resurs # 1 för information om hur man får den inrätta och konfigureras med webbservern Apache .
  • Exit mobile version